Gościem specjalnym będzie Mietek Szcześniak
  • aniolsds
  • Kategoria: Newsy
  • Odsłony: 545

Gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu „Nadaj brzmienie” będzie Mietek Szcześniak. Koncert tego artysty odbędzie się bezpośrednio po gali rozdania nagród naszym laureatom, która rozpocznie się w sobotę 2 czerwca br. w GCKiS (ul. Prusicka 12), o godz. 20.00. WSTĘP WOLNY!!!
Poniżej zamieszczamy biografię naszego gościa.

Mieczysław Szcześniak urodził się 9 lipca 1964 roku w Kaliszu. Już jako sześciolatek śpiewał w zespole Ikary, a jako nastolatek rozpoczął współpracę z wrocławskim zespołem „Funk Factory", z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występował w przeglądach piosenki m.in. "Śpiewać każdy może" i w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu, a w 1985 roku pojawił się w konkursie Debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę „Przyszli o zmroku” (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan). W 1987 r. rozpoczął studia w Katowicach, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, oraz wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree z zespołami Walk Away i Sławomir Kulpowicz Group. W 1989 roku zaśpiewał na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '89, gdzie zdobył główną nagrodę Bursztynowego Słowika oraz Nagrodę Dziennikarzy. Brał udział w wielu festiwalach, m.in.: Festiwal Złoty Orfeusz w Bułgarii - I miejsce oraz nagroda Mister Elegantiarum,Festiwal Intertalent w Austrii - I miejsce i Grand Prix, Festiwal Cesme w Turcji - I miejsce, oraz FIDOF w Nashville w USA - Złota Płyta Miasta Muzyki.

Jego debiutancki album "Niby nowy" ukazał się w 1990 roku. Przez kolejne dwa lata występował z recitalem, w którym znalazły się standardy jazzowe, soul i blues. Od 1993 roku związał się z nurtem muzyki chrześcijańskiej, rozpoczął współpracę z grupą New Life M oraz chórem Deus Meus. W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór "Dumka na dwa serca" do filmu "Ogniem i mieczem" (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan), a 29 maja reprezentował Polskę w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Eurowizja '99 w Izraelu, piosenką "Przytul mnie mocno" (muz. Seweryn Krajewski, sł. Wojciech Ziembicki).

7 października 2000 ukazał się nowy album Mietka zatytułowany "Spoza Nas". Przełom tysiącleci to dla Mietka czas koncertowania, promocji nowego krążka i gościnnego udziału w kilku produkcjach, m.in. koncertach telewizyjnych - na Boże Narodzenie z Arką Noego, a na Wielkanoc z chórem "Trzecia Godzina Dnia". Oba wydane zostały wydane na płytach: "Arka Noego i Przyjaciele - kolędy i piosenki na żywo" (2000) oraz "TGD na żywo" (2001). Wziął też udział w nagraniu piosenek do filmu "W pustyni i w puszczy" z muzyką Krzesimira Dębskiego ("Mama Afryka" i "Pieśń baobabu").

Latem 2001 artysta wziął udział w nagraniach płyty "Mężczyźni kobietom", z której dochód został przeznaczony na badania mammograficzne i rehabilitację osób po masketomii. Jesienią wystąpił z chórem Oslo Gospel Choir oraz w Trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W marcu 2002 ukazała się płyta z serii "Złota Kolekcja", na której obok największych hitów ukazały się także nagrania wcześniej niepublikowane. W kwietniu 2003 roku wokalista wziął udział w nagraniu polskiej wersji hymnu Unii Europejskiej - "Ody do radości", w maju pojawił się na koncercie z okazji 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II; wziął też udział w nagraniu albumu z kolędami "Raduj się świecie".

W 2004 roku zaśpiewał na koncercie ku pamięci Czesława Niemena i na festiwalu w Opolu. Wziął też udział w nagraniu albumu "Słowa", który ukazał się w rocznicę urodzin Jana Pawła II, polscy artyści zaśpiewali tam wiersze Karola Wojtyły. 10 czerwca piosenkarz odcisnął dłonie w opolskiej Alei Gwiazd, tego samego miesiąca wystąpił na ósmym "Song of Songs". W 2005 roku pojawił się na Festiwalu Jedynki w Sopocie, na koncercie ku pamięci Andrzeja Zauchy, podczas czwartego "Dnia Kotana", oraz wystąpił ze słynnym Harlem Gospel Choir. W 2006 roku Mieczysław Szcześniak wykonał z Edytą Górniak piosenkę "Dumkę na dwa serca" która to ponownie wygrała, przy okazji charytatywnej akcji "Serce masz tylko jedno", plebiscyt na najpiękniejszą polską piosenkę z sercem. Maj 2006 roku to data premiery nowego, po pięciu latach przerwy, albumu artysty, zatytułowanego "Zwykły cud". Znalazło się na nim wiele duetów - do nagrania piosenek, zaproszono m.in. Annę Marię Jopek, Paulinę Przybysz (Sistars), Liroya oraz Mezo. Można powiedzieć, że płyta ta jest swoistym dopełnieniem swoich poprzedniczek, „Czarno na białym" i „Spoza nas". "Zwykły Cud" to niebanalna o różnych zabarwieniach płyta.

Rok 2007 Mieczysław zapoczątkował występem na 44 Krajowym koncercie premier w opolskim amfiteatrze piosenką „Bajka, że to ja" oraz kontynuował pracę nad nową płytą podróżując między Polską a Los Angeles.

29 października 2007 roku, w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie Mieczysław Szcześniak został uhonorowany nagrodą „Złota Kaczka" za najlepszą piosenkę „Dumka na dwa serca" w specjalnej, jubileuszowej edycji magazynu Film - Gala 50-lecia transmitowanej przez telewizję polską. W roku 2008 ukazały się kolejne płyty z udziałem Mietka „Czekanie" EXANIMO, "Wasowski na jazzowo" wyd. Rzeczpospolita, "Polish Love Songs Ever", "The Best Film Ever".

W 2009 roku Mieczysław wziął udział w koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Zauchy "Serca bicie" oraz w benefisie Grażyny Łobaszewskiej.
W 2015 roku wziął udział w 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wraz z Edytą Górniak wykonał utwór „Dumka na dwa serca”. W październiku wydał płytę zatytułowaną Songs from Yesterday, którą nagrał razem z pianistą Krzysztofem Herdzinem. Na krążku znalazły się piosenki z repertuaru takich wykonawców, jak m.in. The Beatles, Stevie Wonder i The Rolling Stones w interpretacji duetu.

Źródło: http://www.mietekszczesniak.pl/biografia,2,2,4,0,0